blog

Czym ciąć i jak poprawnie dociąć sztukaterię?

cięcie sztukaterii

Czyste cięcie i docinanie sztukaterii jest kluczowym elementem poprawnego montażu. Dlatego planując montaż listew przysufitowych czy przypodłogowych warto wiedzieć, czym i jak je ciąć i docinać, aby uzyskać pożądany efekt.

Szczególnie problematyczne okazuje się docinanie listwy w narożnikach, choć wątpliwości budzi również sposób łączenia listew na prostych powierzchniach. W poniższym artykule odpowiemy na te pytania i podpowiemy jak ciąć listwy, aby uzyskać czyste i estetyczne łączenie.

Czym ciąć sztukaterię?

Wybór narzędzia do cięcia sztukaterii powinien być podyktowany rodzajem materiału, z jakim pracujemy. Sztukateria poliuretanowa i styropianowa jest stosunkowo łatwa w obróbce mechanicznej i na ogół nie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Listwy tego typu możemy ciąć i docinać przy pomocy:

  • piły do szablonów, która idealnie sprawdza się do precyzyjnego cięcia kątów niezbędnych podczas tworzenia łączeń w narożnikach,
  • piły ręcznej z drobnymi zębami, która sprawdzi się zarówno w przypadku prostych cięć, jak i docinania narożników (do cięcia narożników piłą prostą warto wykorzystać specjalny szablon do cięcia listew pod kątem nazywany również skrzynią uciskową),
  • noża do cięcia styropianu.

Jak przygotować narzędzia i materiał?

Dobór odpowiednich narzędzi do cięcia to połowa sukcesu. Warto jednak zadbać o ich odpowiednie przygotowanie oraz ochronę materiału podczas obróbki. Jak to zrobić? Na początku upewnij się, że narzędzia, którymi będziesz pracować są ostre. Tylko odpowiednio ostre narzędzia pozwolą uzyskać czyste i schludne cięcie. Podczas cięcia utrzymuj sztukaterię stabilnie, aby uniknąć nierównego cięcia. Polecamy pracę na stole lub podłodze. Pod cięte listwy zawsze podkładaj miękki materiał. To pozwoli uniknąć ich uszkodzenia.

Jeśli nie posiadasz doświadczenia w obróbce sztukaterii, przed przystąpieniem do cięcia listew koniecznie wykonaj kilka prób. W tym celu możesz wykorzystać nadmiarowy kawałek listwy. To pozwoli Ci zarówno wyczuć narzędzie, jak i sam materiał.

Jak ciąć i docinać sztukaterię?

Listwy przysufitowe, podobnie jak listwy podłogowe, docina się odpowiednio pod kątem 450 i 900. Wszystko zależy od przeznaczenia i miejsca łączenia. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta. Jeśli chcemy produkt po prostu skrócić (listwy są sprzedawane w standardowych długościach 200 i 240 cm), wówczas tniemy pod kątem prostym. Jeśli natomiast chcemy dociąć listwy w rogach, aby dopasować je na łączeniu dwóch ścian, wówczas musimy ciąć pod kątem 45 stopni. Niektórzy specjaliści docinają pod kątem także listwy na łączeniach na płaskich powierzchniach ściany. Ten system bardzo dobrze sprawdzał się w przypadku listew i cokołów drewnianych. W przypadku sztukaterii poliuretanowej i styropianowej nie ma takiej konieczności. Czyste cięcie pod kątem 90 stopni jest wystarczające, aby uzyskać dyskretne i estetyczne łączenie.

Jak ciąć sztukaterię pod kątem 45 stopni?

Wykonanie czystego cięcia pod kątem 450 może stanowić pewne wyzwanie, chyba, że wiemy jak to zrobić prawidłowo. Ciecie na oko nie wchodzi w tym przypadku w grę. Rysowanie linii odmierzonych na listwach może się również okazać zawodne. W celu uzyskania czystego cięcia najlepiej zastosować szablon, znany również jako skrzynka uciskowa. To gadżet, który możemy kupić w każdym sklepie budowlanym za naprawdę niewielkie pieniądze, a który znacząco ułatwi nam pracę i pomoże w uzyskaniu pożądanego rezultatu.