blog

Sztukateria elewacyjna w STdekor

sztukateria elewacyjna w stdekor

Jeśli chcesz upiększyć nieco swój dom z zewnątrz, lub zastanawiasz się po co dodaje się niektóre elementy dekoracyjne do elewacji, koniecznie czytaj dalej, postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Sztukateria elewacyjna to rodzaj dekoracji naściennej. Najczęściej występuje na zewnętrznej stronie budynku, jak sama nazwa wskazuje. Wbrew pozorom, tego typu upiększenie budynków, nie jest zarezerwowane jedynie dla dworów, czy budynków kultury jak np. opery, czy teatry.  Coraz częściej można spotkać elementy sztukaterii elewacyjnej w domach. A to za sprawą różnych stylów, które można zastosować podczas projektowania sztukaterii elewacyjnej. Do tych najbardziej popularnych należą klasyczny oraz nowoczesny.

Klasyczna sztukateria elewacyjna

Klasyczny design w sztuce elewacyjnej ma kilka charakterystycznych cech. Przede wszystkim i ich konstruowaniu zazwyczaj stosuje się neutralne kolory (biel lub beż) i zwraca się szczególną uwagę na detale, które sprawiają wrażenie dość zawiłych i bogatych Świetnym przykładem są greckie style sztukaterii zewnętrznej połączone z neoklasycznymi dodatkami. Nadaje to świeżości, ale jednocześnie tworzy zintegrowaną całość. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać o zachowaniu proporcji. W przeszłości sztukaterię elewacyjną wykonywało się z kamienia takiego jak marmur, czy granit. Współcześnie stawia się na lżejsze materiały, takie jak styropian. Poniżej przedstawiamy przykłady klasycznego designu sztukaterii elewacyjnej:

klasyczna sztukateria elewacyjna

Nowoczesna sztukateria elewacyjna

To, co wyróżnia nowoczesny styl sztukaterii dekoracyjnej od klasycznej jest przede wszystkim prostota. W nowoczesnym podejściu odchodzi się od zawiłych detali i przepychu na rzecz wręcz ascetyczności. Zrezygnowano ze zbędnych szczegółów i sztukaterię elewacyjną tworzy się z dużo prostszych materiałów. Do jednej z charakterystycznych cech należy biała powierzchnia połączona z dużymi oknami, jednak coraz częściej możemy spotkać się z pastelowymi odcieniami.

nowoczesna sztukateria elewacyjna zewnętrzna

Listwy elewacyjne w STdekor

Jednym z rodzajów sztukaterii elewacyjnej, którą spotkacie w sklepie internetowym STdekor są listwy elewacyjne. Stworzone są z utwardzonego polistyrenu EPS-34 PodłogaParking 6 T.(EPS-200). Wycinane z bloków o wymiarach 1200x1000x2000 mm na ploterach termicznych z dokładnością do 0,02 mm. Następnie elementy pokrywamy maszynowo masą żywiczna, metodą ciągnioną o grubości ok. 3 mm:

To sprawia, że powierzchnia jest niezwykle twarda, dzięki czemu odporna jest na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Listwy elewacyjne bardzo często wykorzystuje się je jako listwy okienne. 

W naszym sklepie znajdziecie różnego rodzaju listwy elewacyjne pod względem rozmiaru, wagi i wyglądu. Jeśli jesteście ciekawi naszej oferty, to koniecznie zajrzyjcie na sztukateria elewacyjna w naszej stronie internetowej. Na pewno znajdziecie coś dla siebie!