blog

Jak i czym malować sztukaterię?

sztukateria zewnętrzna

O wyjątkowej popularności sztukaterii elewacyjnej decyduje jej trwałość i uniwersalny charakter. Dekory przeznaczone do montażu zewnętrznego wyróżniają się odpornością na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych, biologicznych i mechanicznych. Ponadto dzięki możliwościom obróbki można je dopasować do praktycznie dowolnej koncepcji aranżacyjnej, tym samym uzyskując pożądany efekt estetyczny.

Sztukateria zewnętrzna jest nie tylko stosunkowo łatwa w obróbce mechanicznej i montażu, ale również może przez nas zostać wykończona na dowolny kolor. W tym celu warto skorzystać z rekomendowanych farb elewacyjnych, które są gwarantem zarówno estetyki, jak i trwałości powłoki malarskiej.

Jakimi farbami malować sztukaterię elewacyjną?

Dobór farb do malowania sztukaterii elewacyjnej nie powinien być przypadkowy. Warto zwrócić uwagę na to, żeby farba, po którą sięgamy była farbą elewacyjną, a co za tym idzie była odporna na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. W procesie decyzyjnym należy uwzględnić także wskazania producenta sztukaterii. Do malowania sztukaterii dostępnej w sklepie STdekor polecamy farby StoColor Dryonic G.

Farby StoColor Dryonic G są przeznaczone do zastosowań zewnętrznych. Można je stosować na różne podłoża, w tym podłoża mineralne i organiczne, ETICS, beton, elewacje z płyt włókno-cementowych oraz elementy elewacyjne StoDeco Fassadenelementen. Farby StoColor sprawdzają się na wszystkich podłożach budowlanych, które nie są narażone na zaleganie śniegu. Można je również stosować na:

  • elewacje z blachy trapezowej (np. powlekane metodą coil coating),
  • ocynkowane podłoża metalowe (np. rury spustowe),
  • elewacje HPL (High Pressure Laminate),
  • drewno o ograniczonej stabilności wymiarowej (np. podbitki dachowe).

W swoim składzie farby StoColor Dryonic G posiadają bioniki, które pozwalają na szybkie wysychanie elementów po deszczu lub pojawieniu się rosy. Dzięki temu farba zapewnia suchą i zdrową elewację, wolną od alg i grzybów.

Jak malować sztukaterię elewacyjną?

Sposób wykończenia profili elewacyjnych farbą zależy od ich przygotowania. W sklepie STdekor oferujemy profile o powierzchni przygotowanej do malowania, co oznacza, że można je pokryć farbą w dowolnym kolorze bezpośrednio po zamocowaniu i bez uprzedniego gruntowania. Oferowane profile są produktem niskochłonnym, co zapewnia równomierną aplikację farby i uzyskanie spójnego efektu kolorystycznego na całej powierzchni malowanego elementu.

Na rynku są również dostępne dekory, które przed pomalowaniem wymagają odpowiedniego zagruntowania powierzchni. Jeśli nie masz pewności co do tego, czy powierzchnia wybranej przez Ciebie sztukaterii nadaje się bezpośrednio do malowania, zadbaj o jej odpowiednie zagruntowanie. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek w postaci nierównomiernej aplikacji farby, plam i smug. Co istotne, odpowiednie przygotowanie powierzchni pod malowanie wpływa nie tylko na uzyskany efekt estetyczny, ale również trwałość powłoki malarskiej oraz ilość zużytej do pokrycia dekorów farby.