blog

Montaż sztukaterii elewacyjnej

montaż sztukaterii zewenętrznej

Sztukateria elewacyjna znajduje zastosowanie do dekorowania elewacji, otworów okiennych i drzwiowych oraz powierzchni ścian i fasad budynków. Warunkiem estetycznego i trwałego efektu dekoracyjnego jest prawidłowy montaż detali.

Montaż sztukaterii elewacyjnej różni się od montażu dekorów wewnętrznych. Wynika to przede wszystkim z konieczności zastosowania innych systemów łączenia. W zastosowaniach zewnętrznych nie sprawdzają się kleje do sztukaterii wewnętrznej, ponieważ nie gwarantują one pożądanej odporności na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych, biologicznych i mechanicznych, a co za tym idzie odpowiedniej trwałości.

Montaż profili elewacyjnych: przygotowanie podłoża

Warunkiem trwałego montażu sztukaterii elewacyjnej jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Podłoże powinno być oczyszczone z kurzu, zabrudzeń oraz innych zbędnych elementów. Należy również zadbać o jego odtłuszczenie. Wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na elewacji budynku wpływają niekorzystnie na trwałość łączenia, a co za tym idzie mogą powodować odpadanie dekorów od ścian.

Jak montować sztukaterię elewacyjną?

Pierwszym krokiem po oczyszczeniu podłoża jest dopasowanie elementów pod konkretny wymiar. W tym celu warto skorzystać z piły mechanicznej tarczowej wyposażonej w tarczę do cięcia kamienia. Przy dopasowywaniu elementów zewnętrznych kierujemy się tą samą zasadą, co w przypadku montażu sztukaterii wewnętrznej:

  • docinanie na wymiar przeprowadzamy pod kątem prostym (900),
  • docinanie w celu uzyskania połączeń w narożnikach przeprowadzamy pod katem 450,
  • zewnętrzne krawędzie profili w miejscu styku dwóch łączonych ze sobą profili docinamy pod kątem 450.

Następnie na oczyszczone i przygotowane do montażu sztukaterii podłoże nanosimy cienką warstwę kleju. Polecamy w tym przypadku wysokoplastyczny klej do wełny mineralnej

StoLevell Duo. Ten sam produkt nanosimy pacą zębatą o grubości od 5 do 8 mm na tylną płaszczyznę klejonego elementu. Element przykładamy do ściany i delikatnie przesuwamy w płaszczyźnie do rozłożenia kleju na całym obszarze klejenia oraz aby dopasować linię przyklejanych elementów. Profil przytwierdzamy do podłoża za pomocą kleju termotopliwego. Ma to ca celu jego zabezpieczenie przed przemieszczaniem się i przesuwaniem.

Łączenie profili

Miejsca łączenia profili są szczególnie istotne, zarówno ze względów estetycznych, jak i ze względu na trwałość montażu. Aby zabezpieczyć je przed rozklejaniem się polecamy powierzchnie styku pokryć klejem do łączeń CREATIVA by Cezar C310 oraz punktowo klejem termotopliwym.

Następnie łączenia należy zaszpachlować masą akrylową, a po jej wyschnięciu wyszlifować papierem ściernym o grubości ziarna 40-60, aż do uzyskania monolitycznej powierzchni. Powierzchnię zabezpieczamy następnie cienką warstwą masy, którą aplikujemy przy pomocy pędzla i rozprowadzamy suchym pędzlem wzdłuż poprzecznej krawędzi łączenia. Tę samą procedurę możemy zastosować w przypadku łączenia profili w narożnika.