blog

Jaki klej do sztukaterii wybrać i jak ją przykleić?

sztukateria

Sztukateria stanowi przysłowiową kropkę nad „i” wielu aranżacji wnętrz. Jednak, aby uzyskany efekt cieszył oko i był trwały należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich systemów montażowych oraz sposobu klejenia sztukaterii.

Współczesny rynek sztukaterii wewnętrznej oferuje nam szeroki wybór dekorów i detali w różnych stylach i z różnych materiałów. Należy o tym pamiętać, ponieważ to od rodzaju materiału będzie zależeć sposób montażu sztukaterii. Jak w takim razie przygotować się do montażu sztukaterii z poliuretanu i styropianu?

Czym charakteryzuje się sztukateria z poliuretanu?

Poliuretan jest materiałem niezwykle trwałym, a zarazem bardzo lekkim i łatwym w obróbce. To znacząco ułatwia montaż listew wykończeniowych, którymi możemy z łatwością manewrować tak, aby zapewnić niewidoczne połączenie i odpowiednie dopasowanie do powierzchni. Listwy i dekory z poliuretanu montuje się przy pomocy specjalistycznych klejów, które należy dobierać adekwatnie do obsługiwanych powierzchni. W przeciwnym razie może się okazać, że połączenia końcówek między listwami będą odchodziły od powierzchni, co będzie nie tylko wyglądało niechlujnie, ale i obniży trwałość montażu.

Co ważne, większość systemów łączenia dedykowanych do pracy ze sztukaterią poliuretanową bardzo dobrze sprawdza się również do łączenia systemów ze styropianu. Systemy te zapewniają stabilne połączenie, które wpływa korzystnie na estetykę realizacji oraz jej trwałość. Solidnie przytwierdzone do podłoża dekory mogą być wielokrotnie odświeżane i przemalowywane adekwatnie do zmian wprowadzanych w przyjętym stylu aranżacji wnętrza.

Kleje do sztukaterii

Bazując na bardzo dobrej znajomości rynku sztukaterii proponujemy inwestorom dwa typy systemów montażowych:

  • klej montażowy FX200 Decofix Orac Decor,
  • klej montażowy Orac Decor FDP500.

Klej montażowy FX200 Decofix Orac Decor

Do stosowania przy montażu wszelkiego rodzaju sztukaterii dekoracyjnej polecamy klej montażowy FX200 Decofix Orac Decor. Sprawdzi się do samodzielnego klejenia listew ozdobnych, gzymsów przysufitowych, narożników, rozet oraz innych dekoracji ściennych. Klej FX200 Decofix Orac Decor pozwala uzyskać niezwykle wytrzymałe połączenie końcówek pomiędzy listwami, co przekłada się na estetykę i solidny montaż. Produkt jest przeznaczony do użytku wewnętrznego, gdzie zapewnia najlepsze łączenie listew.

Klej montażowy Orac Decor FDP500

Klejenie sztukaterii na porowatych powierzchniach stanowi pewnego rodzaju wyzwanie, dlatego w tym celu warto sięgnąć po dedykowany system montażowy. Jest nim klej montażowy Orac Decor FDP500, który możemy wykorzystać do uszczelnienia przestrzeni pomiędzy dowolną listwą Orac Decor a ścianą i/lub sufitem. Omawiany produkt charakteryzuje się długim czasem schnięcia, za którym idzie długotrwałe połączenie.

Przygotowanie powierzchni do montażu

Wybór odpowiedniego kleju nie gwarantuje trwałego połączenia sztukaterii ze ścianą czy sufitem. Warunkiem koniecznym do uzyskania estetycznego i trwałego łączenia jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Powierzchnia, do której kleimy listwy – poliuretanowe czy ze styropianu – musi być czysta i odtłuszczona. Pył, kurz, osad i tłuszcz osłabiają połączenie, tym samym wpływając niekorzystnie na uzyskany efekt montażu sztukaterii.

Zachęcamy do zapoznania się z innym artykułem: Jak i czym malować sztukaterię?