blog

Rodzaje sztukaterii dekoracyjnej

rodzaje sztukaterii dekoracyjnej zewnętrznej

Mieszkania miejskie i domy wolnostojące nie są kompletne bez adekwatnej dla siebie aranżacji wnętrza. Osoby, które planują remont lub urządzenie pomieszczeń od zera, powinny zawsze dobierać dekoracje do stylu i charakteru danego wnętrza oraz całego budynku. Oprócz mebli i dodatków świetnie sprawdzi się też do tego dobrej jakości sztukateria.

Surowy beton, naturalne drewno, a może wzorzyste tapety? Sztukateria pięknie prezentuje się z każdym typem pokrycia ścian. Zdobnicze elementy wykonane z gipsu, styropianu lub drewna umożliwiają stworzenie niepowtarzalnej aranżacji kuchni lub salonu. Co więcej, dzięki swojej trwałej konstrukcji – nadadzą się też do pokrycia elewacji budynków.

Montaż poszczególnych elementów sztukaterii jest dość prosty. Istnieją liczne wzory, kształty i wielkości produktów, z których można tworzyć własne, oryginalne kompozycje ścienne. Wcale nie trzeba przy tym trzymać się ścisłych, ustalonych schematów. Można dowolnie eksperymentować ze sztukaterią w sypialni lub korytarzu, aby nadać pomieszczeniom unikalny, przytulny klimat.

Czym jest sztukateria?

Sztukateria znana jest człowiekowi od zamierzchłych czasów. Tego typu elementy dekoracyjne stosowano już w starożytności. Jednakże prawdziwy przełom w tej dziedzinie nastąpił na przełomie renesansu i baroku. W wiekach XVI-XVIII najczęściej stosowano do tego technikę stiuku – mieszanki gipsu, piasku marmurowego i wapnia. Najchętniej wykonywano w ten sposób atrapy skomplikowanych, bogatych rzeźb marmurowych. Zdobiły one często wnętrza zamków i pałaców.

Jednakże czas płynie, a wraz z nim zmienia się moda i styl dekorowania wnętrz. Dziś nie używa się już tak bogatych zdobień ściennych. Obecna sztukateria jest przeważnie delikatna, subtelna i nie stanowi wcale centrum uwagi w pomieszczeniach. Jednocześnie, jej popularność wcale nie maleje.

Co to właściwie jest sztukateria? Termin ten obejmuje szeroki wachlarz elementów dekoracyjnych, które używa się do zdobienia pomieszczeń i elewacji budynków. Zwykle wykonane są one z gipsu ceramicznego, żywicy poliestrowej lub styropianu. Różnego rodzaju listwy i gzymsy używane są zwykle do stylowej dekoracji ścian, sufitów i fasad. Podobne rozwiązania można znaleźć w wielu polskich domach i miejscach użytku publicznego.

Mimo iż styl tych zdobień przeszedł prawdziwą rewolucję, to sam sposób montażu niewiele się zmienił przez te wszystkie lata. Materiały wykonania są inne, aczkolwiek nadal przykleja się je do powierzchni w ten sam sposób, co kiedyś. Nowoczesna sztukateria świetnie sprawdza się we wnętrzach minimalistycznych, eklektycznych, jak i bardziej eleganckich. Obecnie istnieją setki różnych kształtów, rozmiarów i wzorów dekoracyjnych listew i innych elementów zdobniczych. Można je dowolnie mieszać i eksperymentować, aby osiągnąć niepowtarzalne efekty.

Jakie są rodzaje sztukaterii dekoracyjnej?

sztukateria elewacyjna rodzaje

Wyróżnia się jej dwa główne rodzaje – wewnętrzną i zewnętrzną. Sztukateria do wnętrz obejmuje elementy takie jak: listwy przysufitowe, naścienne i przypodłogowe, różnego rodzaju rozety, pilastry, portale, czy też kolumny. Z kolei sztukateria zewnętrzna to m.in. gzymsy, kolumny i rozety zaprojektowane specjalnie pod zastosowanie na zewnątrz budynków. Każdy typ sztukaterii potrafi diametralnie zmienić sposób postrzegania domu. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami zdobień, aby nadać pomieszczeniom i elewacji niepowtarzalny klimat.

Dokładniejszy podział sztukaterii wygląda następująco:

To wszystkie rodzaje elementów dekoracyjnych do wnętrz. Poszczególne produkty tego typu mogą mieć różny rozmiar i kształt, a także materiał i sposób wykonania. Większość opcji zrobiona jest z pianki poliuretanowej, styropianu bądź gipsu. Przeważnie, im lżejsze tworzywa, tym niższa jest też ich cena.

Jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków atmosferycznych. Tego typu pianka dobrze znosi wilgoć, słońce, mrozy i brud. Jednocześnie, materiał ten jest lekki, łatwy do przenoszenia, montażu i kształtowania. Ze względu na jego unikalne właściwości, ten rodzaj często stosowany jest do łazienki i kuchni, gdzie panuje wilgoć niekorzystna dla wielu innych surowców.

Jest najlżejszym typem dekoracji ściennych. Styropian jest bardzo uniwersalny, można go malować i okrajać, a nawet przyklejać do powierzchni zwykłym klejem. W przeciwieństwie do poliuretanu, styropian nie jest jednak szczególnie trwały ani wytrzymały.

Jest cięższa od pozostałych rodzajów i nie jest tak prosta do zamontowania. Nie jest też wcale bardziej odporna na uszkodzenia. Jednakże można dzięki niej uzyskać znacznie ciekawszy i bardziej elegancki efekt. Aby zapewnić mu lepsze właściwości, gips wzmacnia się często włóknem szklanym.

Zapewnia niesamowity rezultat. Jest jednak droższa i wymaga specjalnej troski. Stosuje się ją najczęściej do kamienic, zabytkowych wnętrz i stylowych mieszkań. Za pomocą drewna można uzyskać niepowtarzalne efekty. Takie elementy dekoracyjne zwykle produkuje się jednak na specjalne zamówienie.

Oprócz funkcji dekoracyjnej, sztukateria może też pełnić zadanie czysto użytkowe. Kasetony i listwy mogą zamaskować nieestetyczne przewody i niedoskonałości. Za ich pomocą można też optycznie obniżyć sufit lub poszerzyć pomieszczenie.

Aranżacje sztukaterii dekoracyjnej

Nawet zwykła, styropianowa sztukateria może wyglądać bardzo efektywnie jako dodatek do architektury w konwencji klasycznej lub nowoczesnej. Zwykle pokryta jest ona warstwą trwałego akrylu, która nadaje styropianowi znacznie dłuższą trwałość i odporność na uszkodzenia.

Warto wypróbować różne style aranżacji. Listwy ścienne ułożone w kwadraty lub prostokąty wyglądają naprawdę zjawiskowo na jednokolorowej powierzchni. Z kolei bardziej nowoczesne, eklektyczne wnętrza mogą skorzystać na sztukaterii z delikatnym połyskiem. Liczne kształty, kolory i style dostępnej na rynku sztukaterii pozwalają na całkowitą dowolność i oryginalne rozwiązania dekoracyjne. Należy jednak uważać na zbyt odważne decyzje – kolorowa sztukateria na jasnym tle nie zawsze dobrze wygląda.

Nie oznacza to jednak, że nie można bawić się kolorami. Sztukateria w pastelowych barwach pomaga stworzyć wyjątkowo przytulną atmosferę w sypialni. Można postawić też na wyraziste kolory, które przyciągają oko. Modne są aranżacje sufitowe, ścienne oraz obramowania okien i luster. Taka dekoracja może optycznie poszerzyć lub zwęzić dane pomieszczenie. Mocne akcenty i duże aranżacje świetnie sprawdzą się do salonu.

Gzymsy, listwy, kasetony i rozety pasują zarówno do mebli futurystycznych, surowych, jak i antyków. Nie zawsze trzeba ograniczać sztukaterię w mniejszych pomieszczeniach. Owszem, typowo kojarzona jest z wysokimi sufitami kamienic, lecz w małych wnętrzach może być równie efektowna. Można uzyskać bardzo różne rezultaty, w zależności od wybranego wzoru, rozmiaru, materiału i ilości elementów sztukateryjnych.

Specjalne gzymsy do wnętrz umożliwiają stworzenie przepięknych kaskad prostych linii. Dla osób, które cenią sobie większą ilość zdobień, dostępne są też modele z misternie wykonanymi ornamentami. W eleganckich wnętrzach wspaniale prezentują się też rozety. Wyglądają szczególnie zjawiskowo w połączeniu z lampami sufitowymi, zwisającymi żyrandolami lub kinkietami.

rodzaje sztukaterii dekoracyjnej na elewacje

Elewacja sztukaterii zewnętrznej

Nie trzeba wcale płacić za indywidualne zamówienia, aby cieszyć się wyjątkowym efektem. Gotowa sztukateria zewnętrzna może być równie piękna. Podczas wystroju swojego domu, warto poświęcić więcej uwagi na dekorację jego elewacji. Sztukateryjne obramowanie okien nadaje architekturze indywidualnego charakteru. Pomiędzy otworami okiennymi można zastosować listwy lub gzymsy elewacyjne. Kolumny i zworniki świetnie prezentują się na domach wolnostojących. Tego typu rozwiązania pasują zarówno do nowego budownictwa, jak i do renowacji starszych obiektów.

Kolumny elewacyjne najbardziej kojarzą się z dworkami, willami i dużymi posiadłościami. Obecnie jednak coraz częściej wykorzystuje się je w skromniejszych domach. Najczęściej pokrywa się je specjalną żywicą, która skutecznie chroni dekoracje przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.

Sztukateria elewacyjna stosowana jest nie tylko w domach prywatnych. Coraz częściej można zauważyć ją też na budynkach użyteczności publicznej. Deweloperzy i inwestorzy zwykle decydują się na tańsze i lżejsze materiały do pokrycia takiej architektury. Jest to zwykle styropian lub pianka XPS. Jednakże, nawet takie rozwiązania przykuwają uwagę przechodniów swoim eleganckim wyglądem.

Używane do tych celów listwy styropianowe pokrywa się tynkiem cementowo-wapiennym bądź akrylowo-kwarcowym. Masy te utwardzają delikatny styropian i chronią go przed ewentualnym uszkodzeniem przez warunki panujące na zewnątrz. Z kolei listwy poliuretanowe tworzy się z pomocą żywicy, a następnie dla zabezpieczenia maluje się je tzw. farbą podkładową.

Kolejny typ sztukaterii zewnętrznej to bonie elewacyjne. Są to prostokątne elementy, które używa się do stylowego pokrycia narożników budynków. Do ich odpowiedniego zamontowania potrzeba dwóch osobnych części, które łączy się ze sobą na styku. Bonie zawsze pokrywa się specjalnym tynkiem, który jest twardy i odporny na wszelkie uszkodzenia, a także wilgoć, mrozy i upały.

Sztukateria dekoracyjna o nowoczesnym charakterze

Nie każdy uważa, że sztukateria faktycznie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Najczęściej kojarzy się ona z bogato zdobionymi listwami i ciężkimi dekoracjami. Wcale nie musi jednak tak wyglądać. Wiele nowych mieszkań urządzonych jest z użyciem gzymsów poliuretanowych lub gipsowych cokołów.

Projektanci często ograniczają się do użycia prostych elementów oddzielających ścianę lub jej część od reszty – pokrytej innym materiałem lub kolorem. Coraz powszechniejsze są też jednak proste panele z minimalistycznym wzorem, które można stosować na każdą powierzchnię pomieszczeń. Takie organiczne kształty pomagają stworzyć pewien ład i porządek.

W nowoczesnych wnętrzach sztukateria pełni przeważnie funkcję użytkową. Używa się jej, chociażby do oddzielenia miejsca na zamontowanie światła LED-owego dookoła pokoju. Bogate rozety i antyczne kolumny w takich projektach ustępują miejsca listwom oświetleniowym i minimalistycznym kształtom. W tym stylu dominują jasne barwy, lecz modne są także pastele lub silne akcenty kolorystyczne pasujące do mebli lub podłogi.

Ciekawą aranżacją są sztukateryjne ramki luster. Zróżnicowane rozmiary podobnych elementów pozwalają stworzyć ciekawy, trójwymiarowy efekt. Nowoczesne są nie tylko wzory sztukaterii, lecz także materiał ich wykonania. Miękkie, giętkie surowce pozwalają dopasować listwy nawet do nierównych lub półokrągłych kształtów podłoża.

Nowoczesna sztukateria cieszy się rosnącą popularnością. Wiele wzorów stanowi zapewnienie, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Projekt domu lub mieszkania może zakładać podkreślenie panującego charakteru sztukaterią, lub wręcz przeciwnie – wprowadzić za jej pomocą element ciekawego kontrastu.

Sztukateria w przedpokoju

Aranżacja korytarza może czasem stanowić nie lada wyzwanie. Wejście do domu powinno od razu odzwierciedlać jego styl i charakter. Przedpokój musi w pewien sposób łączyć się z pozostałymi pomieszczeniami. Jeśli więc w pokojach znajduje się sztukateria, powinna ona zagościć także w korytarzu.

Najlepiej w tym celu sprawdzą się listwy dekoracyjne dopasowane stylem do reszty zdobień. Warto przy tym zwrócić uwagę na ich grubość – nie powinny zbytnio przytłaczać niewielkich rozmiarów korytarza. Jednocześnie, powinny być na tyle duże, aby były zauważalne i dawały pożądany efekt. W zależności od aranżacji reszty domu można wybierać spośród misternych rozet lub prostych kasetonów.

Co najbardziej pasuje do przedpokoju? Godnymi propozycjami są m.in. klasyczne panele ścienne, odważne i nowoczesne wzory, bogato zdobione ornamenty rozetowe oraz listwy ścienne i przysufitowe. Duże przestrzenie bez problemu udźwigną mnóstwo detali, skomplikowanych kształtów i wielość elementów. Natomiast mniejsze przedpokoje będą lepiej wyglądać z minimalistycznymi zdobieniami, które ich nie przytłoczą.

W nowoczesnych korytarzach świetnie sprawdzi się gładka sztukateria i drobne frezy. Z kolei klasyczne wnętrza są wręcz stworzone dla kolumn i listw inspirowanych antykiem. Natomiast do eleganckiego domu idealne będą listwy z precyzyjnie wykonanymi ornamentami. W pustym przedpokoju warto zamontować zdobienia wokół drzwi wejściowych lub na suficie. Można je też sprawnie połączyć z listwami przypodłogowymi. Wysokie sufity będą wyglądać niezwykle efektownie z misternymi rozetami wokół żyrandolu lub z klasycznymi kopułami. Futurystyczne pomieszczenia skorzystają na panelach z efektem 3D.

Sztukateria w pokoju dziennym

Sztukateria to świetny element dekoracyjny do salonów klasycznych, eleganckich, glamour, jak i vitange lub futurystycznych. W zależności od budżetu i indywidualnych preferencji można ją wykonać z tradycyjnego stiuku lub tańszych opcji – styropianu lub gipsu.

Zaletą sztukaterii gipsowej jest prosty montaż i podatność tego materiału na ewentualne przeróbki. Co więcej, gips jest ekologicznym materiałem, który nie szkodzi zdrowiu ani środowisku. Jest to połączenie eleganckiego wyglądu, dużej funkcjonalności i przystępnej ceny. To połączenie korzyści sprawia, że jest jednym z ulubionych ozdób do pokoju dziennego i sypialni.

Gips idealnie nadaje się jako sztukateria ścienna lub sufitowa. Popularność tego materiału sprawia, że coraz częściej jest on używany do wykonywania gzymsów, płycin lub rozet. Ze względu na ich uniwersalność, można je wykorzystywać praktycznie do każdego typu wnętrza.

Do salonu świetnie sprawdzą się też styropianowe elementy dekoracyjne. Ten materiał jest lekki i wyjątkowo łatwy w montażu. Wystarczy tylko specjalny klej, aby trwale przymocować taką sztukaterię do wybranej powierzchni. Tani surowiec wcale nie oznacza słabej jakości wykonania ani gorszej prezentacji. Sztukateria styropianowa pokryta jest specjalną powłoką, która zapewnia piękny, elegancki wygląd.

Na sztukaterię salonową składa się wiele różnych elementów dekoracyjnych, w tym: listwy ścienne i sufitowe, profile przypodłogowe lub przysufitowe, listwy drzwiowe, kolumny, pilastry, rozety, panele, gzymsy i inne. Niesamowity efekt można też uzyskać, stosując sztukaterię drewnianą do mebli. Takie ozdoby nadadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalny, stylowy wygląd.

Sztukateria do mebli salonowych obejmuje m.in. laufry, tralki, pilastry, zaślepki lub zdobione nóżki i gałki. Nawet drobne dodatki tego typu mogą całkowicie odmienić charakter mebli i całego pomieszczenia, w jakim się one znajdują. Jest to doskonały sposób na odświeżenie salonu i nadanie mu nieco większej powagi.

Sztukateria do przytulnej sypialni

Sztukateria nie musi wcale być stosowana tylko do dużych i eleganckich przestrzeni użytku dziennego. Świetnie sprawdzi się też do urządzenia pięknego pokoju sypialnianego. Ma też zastosowanie czysto funkcjonalne – chociażby do zamaskowania nieestetycznego zakończenia tapet lub farby na ścianach. Tego typu dekoracje wspaniale komponują się zarówno z fakturowanymi tapetami, jak i monochromatycznym kolorem.

Oczywiście, aranżacja sypialni nie kończy się na samych ścianach. W tym pomieszczeniu ogromne znaczenie ma też światło, meble i dodatki, które dopiero w połączeniu tworzą przytulną aurę. Dlatego też warto rozważyć zdobioną sztukaterię pasującą do całej aranżacji. Mogą to być rozety sufitowe zwieńczające karnisz, panele ścienne lub sufitowe.

Ciekawym rozwiązaniem jest też stworzenie ze sztukaterii obramowania do luster, okien lub obrazów. Można w tym celu zastosować proste, płaskie elementy, które optycznie powiększą przestrzeń. Drugą opcją są bogatsze zdobienia, które nadadzą pomieszczeniu głębi i wyrazistego charakteru. Sztukateria do sypialni może być wykonana z dowolnego materiału – najlepiej dostosować konkretny wybór do swoich potrzeb i gustu.

Sypialnia to unikalne miejsce w domu, które służy odpoczynkowi i wyciszeniu. Jej wystrój powinien być dostosowany do osobistych preferencji. Sztukateria w takim wnętrzu powinna więc także przyczyniać się do zbudowania aury bezpieczeństwa, prywatności i relaksu. Delikatne dodatki świetnie sprawdzą się ze stonowanymi, pastelowymi kolorami mebli i ścian.

Te ponadczasowe elementy dekoracyjne mogą wyeksponować lub ukryć niektóre elementy wystroju. Obecnie bardzo modne są sztukateryjne zdobienia zagłówków. Z zastosowaniem odpowiedniej sztukaterii, ściana za łóżkiem może stać się prawdziwym dziełem sztuki. Warto też rozważyć odpowiednie oprawienie nią okien, światła i innych elementów.

Sztukateria do łazienki

Ozdoby ścienne i sufitowe w wilgotnych pomieszczeniach mogą wydawać się nieoczywiste lub wręcz całkowicie bezsensowne. Jednak obecnie istnieje wiele różnych rozwiązań i nowoczesnych materiałów, które umożliwiają bezproblemowe montowanie sztukaterii w łazienkach.

Najpopularniejsza do łazienek i toalet jest styropianowa sztukateria ścienna. Dobrze znosi ona warunki panujące w tych pomieszczeniach. Takie dekoracje pokryte są zwykle żywicą akrylową lub kruszywem kwarcowym. Te twarde, wytrzymałe powłoki chronią surowiec przed uszkodzeniem i pleśnią. Do tego wystarczy jeszcze tylko dobrej jakości wodoodporny klej, a sztukateria łazienkowa będzie pięknie prezentować się przez długie lata.

Rynek sztukaterii do łazienek cały czas zmienia się i rośnie. Niegdyś nie była ona tak popularna. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii i doskonaleniem technik montażowych, staje się ona coraz bardziej popularna. Listwy ścienne i sufitowe do łazienek są niedrogie i łatwe do założenia. Dzięki temu jest to świetny sposób na szybkie i tanie odświeżenie wyglądu łazienki.

Błędem byłoby lekceważenie potencjału dobrej, przemyślanej aranżacji w łazience. Mimo że zwykle nie spędza się w tym pomieszczeniu zbyt wiele czasu, to powinien on także sprzyjać dobremu samopoczuciu i relaksowi. Warto zainteresować się nowoczesnymi rozwiązaniami sztukateryjnymi – rosnącą popularnością cieszą się rozety lub listwy oświetleniowe LED. Bez obaw, ten ciekawy akcent jest też całkowicie wodoszczelny i nie zepsuje się pod wpływem wilgoci.

Jak montować elementy sztukaterii dekoracyjnej?

rodzaje sztukaterii elewacyjnej

Większość sztukaterii dostępnej obecnie na rynku jest zaprojektowana specjalnie tak, aby jej transport i montaż nie sprawiał większych kłopotów. Prawdopodobnie najtrudniejszym etapem zakładania sztukaterii jest cięcie i łączenie ze sobą poszczególnych elementów. Warto zawierzyć to specjalnej ekipie montującej. Da się jednak też zrobić to samodzielnie. Listwy sztukateryjne zwykle tnie się pod kątem prostym, przy użyciu:

Oto kilka przydatnych wskazówek:

1. Podłoże do sztukaterii musi być dobrze przygotowane – równe, suche i twarde. Jeśli nie będzie idealnie gładkie, sztukateria może od niej odpaść. Do wyrównania powierzchni może przydać się gładź gipsowa.

2. Listwy można ciąć pod wymiar specjalną zębatą piłką lub ostrym nożem. Nie warto używać tępych sprzętów, ponieważ ciężej wówczas uzyskać gładkie cięcie.

3. Sztukaterię gipsową do wnętrz można pomalować na dowolny kolor. Najlepiej jednak zrobić to przed montażem, aby zapobiec zabrudzeniom sufitu i ścian.

4. Klej nakłada się na krawędź listwy, a następnie mocno dociska się do wcześniej przygotowanej powierzchni. Jeśli widoczny jest jego nadmiar, należy jak najszybciej usunąć go gąbką, ścierką lub papierem ściernym.

Jak zrobić sztukateryjne dekoracje ścienne?

Wszystko zależy od zamierzonego efektu końcowego. Stary, klasyczny, elegancki wygląd można osiągnąć za pomocą gipsu zbrojonego włóknem. Jest to materiał na tyle uniwersalny, że pomoże uzyskać zarówno historyczny, jak i nowoczesny klimat. Gips dobrze znosi malowanie farbami i pięknie prezentuje się w każdego typu wnętrzach. Można uzyskać z niego ostre krawędzie, jak i płynące, delikatne linie.

Materiały poliuretanowe obrabia się nieco inaczej niż wysoce plastyczny gips. Najpierw należy dokładnie zmierzyć ścianę oraz obszar, na jakim ma się znaleźć sztukateria. Do tego zadania może okazać się pomocny tzw. dalmierz laserowy oraz miarka i poziomica. Następnie można przystąpić do cięcia sztukaterii. Wymierzony fragment należy przyciąć specjalną piłą z korytkiem do cięcia. Do montażu takich listw przyda się specjalny klej montażowy.

Zainstalowanie oświetlenia LED razem ze sztukaterią wymaga nieco więcej czasu i ekspertyzy. Listwę dekoracyjną można zamontować przy użyciu kleju. Następnie zakłada się taśmy LED – należy przy tym zadbać o podłączenie ich do zasilania specjalnymi złączkami. Aby zapewnić odpowiedni poziom wodoszczelności i niezawodne działanie, trzeba przy tym dokładnie trzymać się zaleceń i wskazówek zawartych w instrukcji montażowej.

sztukateria zewnetrzna rodzaje

Podsumowanie o sztukaterii

Sztukateria wewnętrzna i zewnętrzna to świat pięknych dekoracji i niezapomnianych aranżacji. Różne materiały wykonania pozwalają na zastosowanie jej do każdego pomieszczenia w domu, jak i na elewacje budynków. Można do tego wykorzystywać m.in. gips, piankę poliuretanową bądź styropian, a także szlachetniejsze materiały.

Największa jakość w połączeniu z korzystną ceną to właściwości gipsowej sztukaterii. Jest to najlepsze rozwiązanie do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym i eleganckim. Mieszkania i domy jednorodzinne mogą niesamowicie zyskać na gipsowych kolumnach, rozetach, pilastrach, portalach, fasetach, gzymsach, łukach, czy nawet skomplikowanych płaskorzeźbach. Takie rozwiązania dekoracyjne zyskują coraz większą popularność.

Warto dowoli korzystać z potencjału sztukaterii i eksperymentować z różnymi stylami. Jednocześnie jednak należy pamiętać o tym, że łatwo jest z nią przesadzić. Nadmiar wzorów i eklektyczne połączenia wprowadzają chaos i mogą przytłaczać. Jednak sztukateria zastosowana z gustem i wyczuciem może wzbogacić estetykę każdego pomieszczenia. Z jej pomocą można ukryć wszelkie niedoskonałości wnętrza lub tworzyć różne ciekawe iluzje.

Sztukateria świetnie sprawdza się jako obramowanie drzwi, okien, luster, czy też kominka. Różne gzymsy, listwy i profile pozwalają na stworzenie pięknego, niepowtarzalnego wnętrza. Pionowe linie pomogą wydłużyć przestrzeń, natomiast poziome optycznie skracają ścianę. Sztukateria dostępna jest w wielu stylach – niektóre przywodzą na myśl antyczne kanony piękna, inne lepiej pasują do nowoczesności.

Bez względu na wybrany styl i rodzaj, sztukateria nadaje każdemu wnętrzu osobliwego, unikalnego charakteru. W jej elegancji można wyczuć lata tradycji i nieprzemijające piękno sztuki. Warto wprowadzić ją do swojego domu i cieszyć się jej estetyką i funkcjonalnością.